۱۰ مشکل رایج در عیب یابی آسانسور و بالابر

 

۱۰ مشکل رایج در عیب یابی آسانسور و بالابر

پردیس فناوری کیش _ طرح مشاوره تخصصی صنعت و مدریت _ گروه فنی مهندسی :

 

10 مشکل رایج در عیب یابی آسانسور و بالابر

 

 

شاید خرابی سنسورها مشکلی را برای باز و بسته شدن درب آسانسور ایجاد نکند؛ اما در عملکرد کلی سیستم آسانسور تاثیر می گذارد. چک شدن و سرویس شدن آسانسور یکی از روش هایی است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند. استفاده از تعمیرکار حرفه ای می تواند این مشکل را برطرف نماید. همچنین تعمیرکار و تکنسین حرفه ای عیب یابی آسانسور را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد.

 

 افزایش دما

مشاهده شده است که بیشتر در فصل تابستان با این اتفاق برخورد می کنیم. اگر سیستم خنک کننده آسانسور یا سیستم تهویه هوای آن به خوبی کار نکند، دما در درایو و سیستم کنترل به ۱۰۰ درجه نیز خواهد رسید که باعث اختلال در عملکرد آسانسور خواهد شد. توجه داشته باشید که دمای عملکرد مناسب در آسانسور بین ۵ تا ۴۰ درجه است.

 

توقف های ناگهانی

زمان بندی ها، خطاهای الکتریکی و معایب الکترونیکی می تواند از عوامل عمده این مشکل باشد که یک برنامه سرویس و نگهداری پیش گیرانه منظم تا حد قابل توجهی این ایرادات را بر طرف خواهد کرد و از بروز مشکلات جزئی جلوگیری می کند. پیشنهاد می کنیم از متخصصین پلاک بخواهید به صورت دوره ای برای پیشگیری از چنین مشکلاتی به ساختمان شما سر بزنند و عیب یابی آسانسور را بر عهده بگیرند.

 

 زمان انتظار زیاد

این مورد بیشتر در آسانسورهای قدیمی مشاهده می شود. با قدیمی شدن آسانسورها، نقص و کارآیی آن مشهود تر شده و هر تکنسین با تجربه ای می داند که با جایگزین کردن تابلوی مدرن تر راندمان آسانسور بالاتر می رود. این کار را خود شما هم ممکن است بتوانید انجام دهید، اما بهتر است آن را به دست یک متخصص بسپاید. با خواندن نظرات مشتریان در مورد متخصصین پلاک، می توانید بهترین را انتخاب کنید.

 

آسانسور در طبقه ای مانده و حرکت نمی کند

اگر در حین عیب یابی آسانسور به چنین مشکلی برخورد کردید، در این صورت ممکن است چشمی آسانسور دچار مشکل شده باشد و یا به طور کامل معیوب است.

 

 درب کشویی داخل آسانسور باز می شود اما درب بیرونی مربوط به طبقه باز نمی شود

در این مورد دستگیره قفل طبقه با کمان درب بازکن فاصله زیادی دارد و کمان نمی تواند قفل را به عقب هدایت کند.

 

 موتور روشن نمی شود و و از مدار هیچ گونه جریانی عبور نمی کند

در این مورد احتمالا قسمتی از مدار الکترونیکی قطع شده است. برای رفع عیب آن در ابتدا به وسیله آوومتر تمامی مدارهای الکترونیکی از جمله سیم های رابط، اتصالات و کلیدها، دوشاخه و پریز را بررسی نموده و عیب مربوط را برطرف می کنیم. بهتر است این کار را به عهده یک تکنیسین حرفه ای بسپارید؛ چرا که در صورت حرفه ای نبودن فرد، امکان خسارات بیشتر نیز وجود دارد.

 

دمای موتور آسانسور یا بالابر پس از روشن شدن بالا می رود

این احتمال وجود دارد که موتور نیم سوز شده باشد. موتورهای نیم سوز شده نسبت به موتورهای بی عیب جریان الکتریکی بسیار بالاتری دریافت می کنند. در سیم پیچ های اصلی و کمکی امکان اتصال حلقه و یا اتصال کلاف به کلاف وجود دارد. در نتیجه مسیر جریان الکتریکی کوتاه شده، بنابراین برای گردش میدان مغناطیسی مناسب و کافی ایجاد نمی گردد که این امر منجر به افزایش بیش از حد دمای موتور نیز خواهد شد.

 

 هنگام استارت موتور آسانسور صدای زیادی شنیده می شود اما حرکت نمی کند

علت آن می تواند از کار افتادن کلید گریز از مرکز باشد. اگر در حالت خاموش بودن موتور کنتاکت های کلید وصل نشده باشد، هنگام آغاز به کار سیم پیچ راه انداز در مدار الکترونیکی قرار نگرفته و در نتیجه موتور حرکت نخواهد کرد. جهت رفع خرابی به وسیله آوومتر کلید را تست کرده و اگر کلید معیوب باشد آن را تعویض می کنیم. همچنین ممکن است که سیم پیچ اصلی یا کمکی قطع شده باشد، برای رفع آن به وسیله آوومتر هر دو مدار را تست کنید و اگر محل قطعی مشخص شد آن را اصلاح کنید.

 

هنگام استارت موتور مدار به دلیل عمل نمودن فیوز قطع می گردد

در این حالت این امکان وجود دارد که موتور به طور کامل سوخته باشد. با بررسی استاتور و سیم پیچ های موتور آسانسور از سوختگی آن اطمینان حاصل نموده و نیاز است که موتور مجددا سیم پیچی گردد. همچنین ممکن است که وجود اتصال کوتاه در خازن باعث به وجود آمدن این مشکل باشد. در این حالت موتور را بدون خازن به برق متصل کنید اگر فیوز عمل نکرد عیب مربوط به خازن بوده و لازم است که خازن تعویض شود.

 

لازم به ذکر است مواردی که به آن پرداختیم تنها ۱۰ مورد از پرتکرارترین مشکلات و خرابی های احتمالی آسانسورها یا بالابرها بود و قطعا این موضوع دایره وسیع تری دارد. توصیه می شود که آسانسور محل زندگی یا محل کار خود را به طور منظم توسط تکنسین ها چک کرده و سرویس کنید. این امر از بروز مشکلات ناشی از خرابی های کوچک و بزرگ جلوگیری خواهد کرد. برای سرویس دوره ای، انتخاب از تعداد زیاد تکنسین حرفه ای در پلاک، کار را برای شما ساده تر می کند.

29 دیدگاه دربارهٔ «۱۰ مشکل رایج در عیب یابی آسانسور و بالابر»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.