پله برقی چگونه کار می کند؟

 پردیس فناوری کیش _ طرح ملی مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت _ گروه آموزش 

پله برقی چگونه کار می کند ؟

پله برقی یکی از بزرگ‌ترین، گران‌قیمت‌ترین و در عین‌حال ساده‌ترین ماشین‌هایی هستند که مردم به‌طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنند. در واقع با یک تغییر ساده در یک تسمه نقاله می‌توان یک پله برقی ساده را تهیه کرد. وجود یک جفت حلقه ‌زنجیره‌ای پله‌ها را در یک چرخه ثابت به حرکت در‌آورده و مردم را در یک فاصله مسافتی کوتاه و با سرعت خوب جابه‌جا می‌کند.
دراین مطلب با بررسی قسمت داخلی یک پله برقی به‌طور دقیق پی خواهیم برد که قطعات داخلی چگونه نصب شده‌اند. درحالی‌که این امر در ظاهر کاملا ساده است اما این‌که سیستمی وجود دارد که تمام مراحل را در حال حرکت هم‌گام نگه‌می‌دارد فوق‌العاده و بی‌نظیر است.
در ابتدا پله برقی با اسامی مختلفی در بین مردم شناخته شده بودند از جمله: راه‌پله‌های سفری، آسانسور شیب‌دارو راه‌پله سحرآمیز. در حدود سال ۱۹۰۰ چارلز سیبرگر که از پیشروهای اختراع پله برقی مدرن بود نام “پله برقی” را مطرح نمود. این نام ترکیبی از دو واژه‌ی “elevator” به معنای آسانسور و”escala”  در لاتین به معنای پله است. 
یک جفت زنجیر که به دور چرخ دنده تابیده شدند قطعات مهم یک پله برقی محسوب می‌شوند. موتور الکتریکی موجب حرکت چرخ‌دنده می‌شود و با حرکت چرخ‌دنده حلقه‌های زنجیر به حرکت در می‌آیند. موتور پله برقی معمولی با قدرت ۱۰۰ اسب‌بخار چرخ‌دنده‌ها را به حرکت در می‌آورد. موتور و سیستم زنجیر داخل خرپا، ساختار فلزی بین دو طبقه، قرار دارد.
حلقه‌های زنجیر به‌جای حرکت یک سطح صاف در یک تسمه نقاله یک سری از پله‌ها را به حرکت در می‌آورند. جالب‌ترین نکته در یک پله برقی روشی است که پله‌های را حرکت می‌دهد. هم‌زمان با حرکت زنجیرها پله‌ها همیشه ثابت می‌مانند. پله‌ها در بالا و پایین پله برقی روی هم قرار گرفته و مسطح می‌شوند تا سوار شدن و پیاده‌شدن راحت‌تر شود.
در پله برقی هر پله دارای دو مجموعه چرخ در دو طرف هستند که در دو مسیر جداگانه در حال چرخش هستند. چرخ‌های نزدیک پله‌های بالا به زنجیر چرخ متصل هستند و به کمک دنده محرک در بالای پله برقی کشیده‌ می‌شوند. چرخ‌های بعدی که آزادانه در امتداد شیار حرکت می‌کنند پشت سری اول قرار دارند.
سیستم هدایت‌گر کاملا جدا از هم هستند به‌گونه‌ای که هر پله‌ همیشه در وضعیت مسطح قرار می‌گیرد. هدایت‌گرها در بالا و پایین پله برقی به حالت افقی قرار می‌گیرند و راه‌پله مسطح تشکیل می‌دهند. روی هرپله تعدادی شیار وجود دارد و با پله‌های قبل و بعد در یک سطح قرار می‌گیرند. موتور الکتریکی علاوه بر چرخش حلقه زنجیره اصلی، هندریل(دستگیره) را هم به حرکت در‌می‌آورد. هندریل نوار لاستیکی است که به دور یه سری چرخ تنیده شده است. برای این‌که تعادل مسافرها حفظ شود باید سرعت هندریل با سرعت پله‌ها یکنواخت باشد.
قدرت جابه‌جایی سیستم پله برقی به‌خوبی آسانسور نیست. سیستم آسانسور به‌گونه‌ای است که قدرت جابه‌جایی ده‌ها طبقه را دارد ولی پله برقی به‌دلیل سرعت بارگذاری بالا برای جابه‌جایی بین طبقات و مسافت کوتاه مناسب است. وقتی ظرفیت آسانسور پر باشد باید صبر کرد تا آسانسور از طبقات بالا خالی بازگشته و سوار شد ولی در پله برقی به محض این‌که یک پله خالی شد جا برای جا‌به‌جا یا سوار شدن یافت می‌شود.
سرعت پله برقی از ۹۰ فوت تا ۱۸۰ فوت در دقیقه (۲۷ تا ۵۵ متر در دقیقه) متغیر است. یک پله برقی با سرعت ۱۴۵ فوت (۴۴ متر در دقیقه) قدرت جابه‌جایی بیش از ۱۰۰۰۰ نفر (خیلی بیشتر از جابه‌جایی در یک آسانسور استاندارد) را در یک ساعت دارد.