۹ مورد از مشاغل پردرآمد مهندسی را بشناسید

فکر می‌کنید پردرآمدترین رشته‌های مهندسی کدامند؟ در این مقاله می‌توانید با نه مورد از مشاغل پردرآمد مهندسی آشنا شوید.

برخی از شاخه‌‌های مهندسی از پردرآمدترین مشاغل دنیا هستند. با وجود تنوع بالای رشته‌های مهندسی و انواع شغل، و دستمزدهای بالاتر از ۱۰۰ هزار دلار در سال مهندسی یکی از پرطرفدارترین انتخابات برای دانش‌آموزانی است که به دنبال رسیدن به رویاهای خود هستند. اگر فارغ‌التحصیل، دانشجو یا مشغول کار در یکی از رشته‌های مهندسی هستید، اگر قصد تحصیل در خارج از کشور دارید یا در رشته مهندسی تحصیل کرده‌اید و به دنبال مهاجرت هستید، در ادامه می‌توانید با نه مورد از شغل‌های پردرآمد مهندسی آشنا شوید. 

مهندسی پزشکی

مهندس پزشکی

مهندسی پزشکی پلی است بین پزشکی و مهندسی؛ این شاخه از مهندسی با استفاده از پیشرفت‌های علوم زیست‌شناسی برای توسعه ماشین‌آلات و ابزارهایی که می‌توانند وضعیت‌ها و مشکلات مختلف را تشخیص، نظارت و اصلاح کنند، فعالیت می‌کند. از شرکت‌های زیستی بزرگ می‌توان به جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) و بخش‌های پزشکی دو شرکت زیمنس (Siemens) و جنرال الکتریک (GE) اشاره کرد. 

میانگین دستمزد: ۸۶,۲۲۰ دلار (۶۳,۴۶۳ پوند)

مهندسی برق

مهندس برق

همانطور که از نام این رشته مشخص است، مهندس برق کسی است که تجهیزات الکتریکی جدید را طراحی و توسعه می‌دهد، مشکلات را حل و تجهیزات را آزمایش می‌کند. یک مهندس برق با انواع دستگاه‌های الکترونیکی، از کوچک‌ترین دستگاه‌های جیبی تا سوپر کامپیوترهای بزرگ سروکار دارد. علاوه بر مسئولیت توسعه و اجرای نیروگاه‌ها، آن‌ها همچنین در کارخانه‌ها، شرکت‌ها، دفاتر، کشتی‌ها و راه‌آهن کار می‌کنند، به‌طور کلی هر جایی که برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، مهندسان برق تقریبا در هر صنعتی وارد می‌شوند و همیشه تقاضا برای فارغ‌التحصیلان این رشته بالا است.

میانگین دستمزد: ۹۳,۰۱۰ دلار (۶۸,۴۸۱ پوند)

مهندسی شیمی

مهندس شیمی

مهندسان شیمی معمولا برای شرکت‌های تجاری‌ای کار می‌کنند که به دنبال تبدیل مواد شیمیایی، مواد و منابع انرژی به محصولات قابل استفاده مانند پلاستیک و سایر مصنوعات هستند. علاوه بر مهارت‌های معمول مورد نیاز برای کار در رشته مهندسی مانند علوم و ریاضیات، یک مهندس شیمی نیاز به دانش کافی در زمینه اقتصاد دارد. بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی وجود دارند که به‌طور خاص در حوزه شیمی فعالیت می‌کنند، مانند ب آ اس اف (BASF)، شرکت داو کمیکال (DowDuPont) و ساینوپک (Sinopec).

میانگین دستمزد: ۹۷,۳۶۰ دلار (۷۱,۶۶۳ پوند)

مهندسی هسته‌ای

مهندسی هسته‌ای

مهندسان هسته‌ای دانش فیزیک هسته‌ای خود را برای کار روی پروژه‌های پیچیده  معمولا در راکتورهای هسته‌ای و نیروگاه‌های انرژی استفاده می‌کنند که برای تولید انرژی طراحی شده‌اند. علاوه بر این، آن‌ها تکنیک‌های پزشکی هسته‌ای (شامل پرتودرمانی و تصویربرداری تشخیصی) را توسعه می‌دهند و همچنین در برنامه‌های مربوط به ساخت سلاح با ارتش کار می‌کنند. مهندسان هسته‌ای دارای مهارت‌های منحصربه‌فردی هستند که همیشه از طریق کارفرمایان بزرگی مانند ا. آن؛ ای دی اف انرژی و ار وه ئه می‌توانند شانس خود را برای ورود به بازار کار امتحان کنند.

میانگین دستمزد ۱۰۲,۹۵۰ دلار (۷۵,۷۷۴ پوند)

مهندسی هوا فضا

مهندسی هوا فضا

مهندسی هوا و فضا به توسعه و نگهداری هواپیما (هواپیما) و فضاپیما مربوط می‌شود و به دلیل ماهیت پیچیده آن معمولا مسئولیت بخش‌های تخصصی گروه‌های مهندسان در بخش‌های هواپیمایی، آیرودینامیک و نیروی دریایی را بر عهده دارد. اکثر تولیدکنندگان بزرگ هواپیما، مانند بوئینگ و ایرباس، به‌طور مستقیم موقعیت‌های شغلی ارائه می‌دهند، اگر چه ممکن است برای شرکت‌های خاصی مانند جنرال الکتریک یا رولز-رویسکه تولید موتور دارند، کار کنند.

میانگین دستمزد: ۱۰۷,۸۳۰ دلار (۷۹,۳۶۶ پوند)

مهندسی نرم افزار

مهندسی نرم افزار

مهندسان نرم‌افزار کار نوشتن، تست، پیاده‌سازی و به‌روزرسانی کدهایی را که توسط رایانه‌ها یا دیگر سیستم‌های دیجیتال دارای نرم‌افزار استفاده می‌شود، بر عهده دارند. در دنیای امروز همگام با عصر دیجیتال حرکت می‌کنیم و تعداد مهندسین نرم‌افزار هر سال در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود، در آینده نزدیک این شاخه از مهندسی یکی از رایج‌ترین‌ها و پرتقاضاترین‌ها باشد. هرچند هر شرکتی که پایگاه داده‌هایش را خود اداره می‌کند، نیاز به مهندسین نرم‌افزار دارند، مهندسان نرم‌‌افزار پایه اصلی بسیاری از غول‌های فناوری مانند اپل، گوگل و فیس بوک را تشکیل می‌دهند.

میانگین دستمزد ۱۰۹،۰۸۷ دلار (۸۰،۲۸۹ پوند)

مهندسی کامپیوتر / سخت افزار

مهندسی کامپیوتر

مهندسی سخت‌افزار (نه مهندسی نرم‌افزار) ترکیبی از مهندسی برق و علوم رایانه است و برای ساخت اجزای مورد استفاده در رایانه‌ها و سیستم‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که جهان ما به‌طور فزاینده‌ای بر رایانه‌ها متکی است، تقاصا برای مهندسی کامپیوتر به‌عنوان یک حرفه بالا و بسیار ارزشمند است. بسیاری از شرکت‌های مهندسی کامپیوتر، مانند دل، اینتل و مایکروسافت، اغلب در میان شرکت‌های برتر جهان قرار دارند.

میانگین دستمزد: ۱۱۱,۷۳۰ دلار (۸۲,۲۲۱ پوند)

مهندسی نفت

مهندسی نفت

کشف و بازیابی منابع طبیعی، کسب و کار بسیار سودآوری برای شرکت‌های انرژی است و عمدتا به تخصص مهندسین نفت (افرادی که متخصص در رفتار فیزیکی آب، نفت و گاز هستند) متکی است. مهندس نفت برای برآورد مناسب بودن یک سایت حفاری بالقوه استخدام می‌شوند. مهندسان نفت توسط شرکت‌های انرژی جهانی ازجمله Sinopec، ExxonMobil و Gazprom استخدام می‌شوند.

میانگین دستمزد ۱۲۹,۹۹۰ دلار (۹۵,۶۸۵ پوند)