ساختار انواع یونیت های هیدرولیک

پردیس فناوری کیش _طرح مشاوره تخصی صنعت ومدریت _گروه فنی و مهندسی 

۱) استفاده در یک ماشین یا خط تولید جدید

۲) جایگزین نمودن با سیستم معیوب قبلی

۳) نگهداری به عنوان رزرو یا یدکی در انبار

۴) نصب به صورت موازی سیستم اول یا Standby

در ادامه شرائط متنوع طراحی و ساخت یونیتهای هیدرولیک در ۱۰ حالت مختلف مورد بررسی قرار میگیرد.

حالت اول

یونیت هیدرولیک بر روی یک ماشین در حال کار است.مجموعه ای کاملا مشابه با یونیت موجود از لحاظ مشخصات المانها، برند و عملکرد باید ساخته شود.

علت عدم تغییر برندها یا مشخصات و عملکرد سیستم ممکن است به دلایل زیر باشد :

۱) وجود دستور العمل یا استانداردی خاص

۲) رضایت و اعتماد کامل به طرح قبلی

 

۳) عدم اعتماد به تیم طراح و سازنده جدید

 

۴) عدم پذیرش مسئولیت، جهت اعمال تغییرات در سیستم

 

یونیت هیدرولیک

یونیت هیدرولیک نمونه

یونیت هیدرولیک

 

حالت دوم

در این حالت برای ساخت یونیت هیدرولیک مشابه، فقط خروجی سیستم از لحاظ عملکرد مهم است. یعنی نیازی به یکسان بودن برندها نمیباشد. همچنین علاوه بر تغییر برند، سازنده مجاز است تا نوع المانها را نیز به صلاحدید خود تغییر دهد. برای مثال در یونیت شکل زیر به جای پمپ دوبل پیستونی- دنده ای Bosch ، از یک پمپ دبی متغیر Vickers و یک پمپ دنده ای Roquet استفاده شده است. در این پروژه سه مجموعه یونیت هیدرولیک مربوط به خطوط تولید کارخانه گلسار فارس مشابه سازی و جایگزین شد.

power pack

در مشابه سازی یونیت زیر، تمامی قطعات بدون تغییر در ظرفیت با برند جدید جایگزین شده اند.در یونیت جدید شیرآلات، فلودیوایدر، پمپ دنده ای و الکتروموتور تغییر کرده است. (مربوط به کارخانه تولید میلگرد سیرجان). با توجه به آلودگی محیط فیلتر کنار گذر با مش ۲۵ میکرون در پاور پک جدید در نظر گرفته ایم.افزایش دمای سیستم باعث اضافه شدن خنک کن هوائی شده است.

power pack

مثالی دیگر از حالت دوم

در مشابه سازی یونیت شکل زیر، بدون تغییر در ظرفیت المانها و عملکرد سیستم، طرح موجود بهینه سازی گردید. یونیت مربوط به کارخانه پارت ماشین میباشد.

در فرایند مشابه سازی یونیت هیدرولیک تغییرات زیر اعمال گردید:

– استفاده از پمپ دوبل با یک پوسته و الکتروموتور با یک شفت خروجی

– استفاده از شلنگ برای اتصال پمپها به بلوک اصلی

– اتصال بلوک شیرآلات بر روی مخزن

– استفاده از اتصالات فلنجی استاندارد در خروجی شیرآلات

یونیت هیدرولیک

یوینت ساخته شده توسط بنیان تدبیر پارس جایگزین یونیت شرکت پارت ماشین

یونیت هیدرولیک بنیان تدبیر پارس جایگزین یونیت شرکت فولاد سیرجان

power pack

در مشابه سازی یونیت شکل فوق مربوط به کارخانه میلگرد سیرجان اصلاحاتی صورت گرفته است. مانند اضافه نمودن فیلتر برگشت با نشانگر انسداد و خنک-کن آبی، دریچه بازدید و تغییر برند برخی از المانها.

شکل زیر مربوط به پاور پک هیدرولیک استاکر کارخانه سیمان داراب می باشد. تغییر ویژه در این طرح استفاده از شیر پروپورشنال و پمپ دبی متغیر ویکرز است.

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن 3-1-min-450x302.jpg می‌باشد

 

حالت سوم

در این حالت طراحی مدار و یونیت هیدرولیک توسط یک شرکت داخلی یا خارجی انجام شده است. ولی نمونه ساخته شده از آن وجود ندارد. جهت ساخت معمولا کلیه دستور العملهای طراح مدار و مشخصات مندرج در طرح رعایت میگردد. برای مثال طرح سیستم دریچه کوره ذوب فولاد پاسارگاد مطابق مدار ارائه شده توسط یک شرکت ایتالیائی ارائه گردیده است . اجرای این طرح توسط شرکت بنیان تدبیر پارس انجام شده است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن 8-min-1-450x494.jpg می‌باشد

 

حالت چهارم

در این حالت هدف جایگزینی طرح یک سیستم مکانیک یا پنوماتیک موجود با سیستم هیدرولیک و دستیابی به عملکرد مشابه است. برای مثال در سیستم انتقال مواد شرکت فولاد سیرجان از یک سیلندر پنوماتیک با قطر ۳۰۰mm و برند Festo استفاده میگردید. با توجه به خرابی زود به زود این سیلندر و قیمت بسیار گران آن تصمیم به جایگزینی با یک سیستم هیدرولیک با عملکرد مشابه گرفته شد. سیستم هیدرولیک جایگزین باید میتوانست علاوه بر تامین قدرت کافی برای حرکت مکانیزم موجود، مانند سیستم پنوماتیک از نرمی و سرعت بالا و قابلیت کنترل برخوردار باشد.

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن 6-1-min-1-450x520.jpg می‌باشد

 

حالت پنجم

در این حالت عملکرد سیستم از لحاظ قدرت و سرعت و عملکرد ماشین توسط مشتری مشخص میشود.اما طراحی و ساخت بر عهده شرکت سازنده میباشد. در مثال شکل زیر شرکت انهار اتصال با توجه به عملکرد ماشین مخصوصی که برای خط تولید خود در نظر گرفته بود. طراحی و ساخت یک یونیت هیدرولیک با قابلیت کنترل سرعت و نیرو را سفارش داده است.

یونیت هیدرولیک

طراحی و ساخت سیستم دو سرعته با استفاده از شیرهای فلو کنترل با جبران کننده فشار به صورت موازی برای شرکت انهار اتصال

یونیت هیدرولیک

ساخت سیستم دو سرعته توسط فلو کنترل مدولار (طرح ابتکاری) برای شرکت انهار اتصال

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن 15-min-450x268.jpg می‌باشد

 

حالت ششم

در این حالت یونیت هیدرولیک موجود و المانهای نصب شده بر روی آن کاملا قدیمی بوده و دارای عملکرد مطلوب نمیباشند. برای مشابه سازی با توجه به قدمت یونیت نمیتوان قطعات مشابه را جایگزین نمود. بنابراین برای بهبود سیستم موجود باید از المانهای جدید موجود در بازار استفاده شود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن halat-6-min-450x338.jpg می‌باشد

 

حالت هفتم

در این حالت یونیت هیدرولیک موجود از لحاظ طرح اولیه دارای اشکالات اساسی یا جزئی بوده و در سیستم جایگزین باید ایرادات مورد نظر رفع گردد. برای مثال در سیستم بالابر سیزرلیفتر شرکت ایران پتک مشکل نشستن بار وجود داشت که با اعمال برخی اصلاحات در یونیت جدید، ایراد مورد نظر رفع گردید. همچنین در یونیت شکل زیر که برای شرکت گواه صنعت طراحی و ساخته شد، طرح اولیه دارای ایرادات اساسی بود که در طرح جدید همه آنها برطرف گردید.

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن halat-7-min-450x338.jpg می‌باشد

 

حالت هشتم

در این حالت ایده های اولیه خیلی خوب و مطابق با اصول طراحی سیستمهای هیدرولیک است ولی بواسطه عدم امکان تامین قطعات یدکی و انجام تعمیرات، طرح موجود مناسب نمیباشد. برای مثال در یونیت سیستم ریکلایمر شرکت سیمان داراب، مدار هیدرولیک به صورت Closed loop شامل پمپ هیدروستاتیک و المانهای مدرن بود ولی جهت جایگزینی پمپ مورد نظر و یا تعمیرات آن مشکلات اساسی وجود داشت. در طرح جایگزین زیر از یک پمپ دبی متغیر با مکانیزم جبران کننده فشار و شیر کارتریج پروپورشنال دبی استفاده گردید.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن 17-min-450x338.jpg می‌باشد

 

حالت نهم

در این حالت سیستم دارای ایراد هیدرولیک نیست ولی برخی از پارامترهای ماشین مانند سرعت یا قدرت مطلوب نمیباشد. برای مثال در پرس هیدرولیک تولید قطعات متالورژی پودر کارخانه سهند سالها سیستم مورد نظر کار میکرد ولی هنگامی که سفارش ساخت سیستم جدید داده شد، یک تغییر کوچک در آن اعمال گردید. در طرح سیستم اولیه پس از کامپکت قطعه، ابتدا سیلندر پائین و سپس سیلندر بالا به جای خود باز میگشت و با توجه به فشارهای متفاوتی که برای این امر نیاز بود، همزمانی حرکت برگشت امکانپذیر نبود. در سیستم جدید که برای این پرس ساخته شد فقط با اضافه نمودن یک شیر کنترل جهت ۴/۲ و اعمال برخی تغییرات در برنامه PLC ، حرکت برگشت دو سیلندر به صورت همزمان امکانپذیر شد و در مجموع در هر دقیقه ضرب پرس از ۶ عدد به ۷ عدد افزایش یافت.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن halat-9-min-450x323.jpg می‌باشد

 

حالت دهم

در این حالت بدون وجود سفارش خاص از طرف مشتری و با توجه به نیاز عمومی صنعت برخی یونیتهای هیدرولیک ساخته و در بازار عرضه میشوند. برای مثال سیستم جابجائی و فیلتراسیون روغن به صورت پرتابل از این موارد هستند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن filteration-11-min-900x663.jpg می‌باشد

           ALBORZ NOVINLIFT.CO